Fitoterapi Nedir?

Prof.Dr.Bengi Başer

Sifali bitkilerle tedavi anlamina gelen Fitoterapi, farmakolojinin bir dalidir. Fitoterapi, bitkilerin içerdigi kimyasal maddeleri belirli doz ve sekillerde kullanarak hastaliklari önleme ve tedavi etmektir.

Beden, birbirini tamamlayan sistemlerin olusturdugu bir bütündür ve sifali bitkilerle tedavi bilimi olan Fitoterapi de bu gerçegi savunur. Sifali bitkiler, kisa sürede hastaliklari tedavi etmekten çok uzun süreli bir yasam biçimi olarak degerlendirilmelidir.

Fitoterapi, ilk çaglardan beri uygulanan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde de hastaliklarin önlenmesi, saglikli ve zinde bir yasam için sifali bitkiler tamamlayici bir tip yöntemidir.

Aslinda bitkiler yalnizca hasta olunca degil, hasta olmamak için, bagisiklik sistemini destekleyici olarak da kullanilmalidir.

Kimya sanayinin sundugu çesitli ürünler, tarimda, sebze ve meyve üretiminde yogun biçimde kullanilan kimyasal gübreler, çesitli hasarat öldürücü ilaçlar, hormon takviyeleri hastaliklara yakalanma riskimizi arttiriyor. Ayrica tarimda ve hayvancilikta yapilan genetik müdahaleler, besinlerimizi dogal halinden uzaklastirmaktadir.

Söz konusu kimyasallarin önemli bir bölümü, alerjilere, bagisiklik sistemimizin bozulmasina, çesitli organlarda depolanarak deri döküntülerine, virutik hastaliklarin yayilmasina sebep olmaktadir.

Günümüzde de bu sonuçlarin ortaya çikmasi insanlarda, dogal bitkisel ilaçlara, organik gidalara karsi büyük bir ilginin uyanmasina neden olmustur. Bugün pek çok ilaç, bitkilerden elde edilen kimyasal maddeler temel alinarak ya da baska kimyasallarla karistirilarak endüstriyel bir biçimde hazirlanmaktadir

Sifali bitkileri tanitirken, holistik yani bütünsel tiptan söz etmek yerinde olacaktir. Holistik tipta, bitkilerle ve dogru seçilmis besinlerle bedenimizdeki bozulmus dengeleri düzelterek daha saglikli olmak mümkündür.

“Zaten hastaliklarimizin nedeni de, bedeni olusturan organlar arasi ahengin bozulmasi ve enerjinin bloke edilerek akisinin engellenmesidir.”

Sonuç olarak fitoterapi doktorlarimiz tarafindan standardize edilmis eczanelerde satilan bitkisel gida takviyeleri ile bilimsel tedaviye destek olarak uygulanmalidir.

İletişim

Not: Randevu işlemleri sonunda size Randevu Numarası verilir ve e-posta gönderilir. Muayene ücret bilgisini Çağrı Merkezimizden (0850 460 63 34) alabilirsiniz