Hipertansiyon nedir?

Prof.Dr.Bengi Başer

Hipertansiyon basit olarak yüksek kan basinci demektir. Kan basinci , kani kalpten dokulara tasiyan damarlarda olusan basinçtir. Yas,cinsiyet,irk, fiziksel durum (istirahat, efor gibi) kan basincini etkiler.

Bugün kabul edilen kan basinci, istirahat halinde 120/80 mmHg’dir. Herhangi bir kiside kan basinci uyku sirasinda düsük, sinirli, heyecanli iken veya efor sirasinda yüksektir. Kan basinci devamli olarak 140/90 mmHg üzerinde seyrediyorsa hipertansiyondan bahsedilir. Kan basinci ayni birey için ve bireyler arasinda farklilik gösterir. Bu nedenle bireyin kan basinci doktor tarafindan en az 2 kez yüksek bulunmalidir.

Hipertansiyon, kalp hastaliklari için ana bir risk faktörüdür. Eger tedavi edilmezse beyin dolasimi, kalp, damar, göz ve böbrek hastaliklari için ciddi oranda hastalik ve ölümlerde artisa neden olur.

Hipertansiyon Kimlerde Görülür?
Sanayilesmis ülkelerde yetiskin nüfusun %10-20 kadarinda hipertansiyon saptanir. Hipertansiyon siyah irkta ve kadinlarda daha siktir. Kisinin yasinin hipertansiyona katkisi öncelikle damarlarda yaslanmaya eslik eden anormalliklerdir. Damarlarda yasla birlikte esneklik kaybi olusur.

Sanayilesme, yasam biçimi, örn. Tuz kullanimi, asiri beslenme, hareketsiz yasam ve stresin tansiyon üzerinde olumsuz etkileri vardir.

Yorgunluk, bulanti, görme bozukluklari, fazla terleme, ciltte kizarma ve solukluk, burun kanamasi, endise ve sinirlilik, çarpinti, bas dönmesi, bas agrisi, kulaklarda çinlama ve ugultu hipertansiyon belirtileridir.

Hipertansiyon ciddi bir durumdur, tedavi edilmedigi takdirde öldürücü olabilir. Kalbi zorlayarak kalp yetmezligine ve damarlari zorlayarak damar sertligine yol açar. Hipertansiyonlu hastalarda beyin kanamasi, felç, koroner arter hastaligi, ani ölüm, kalp krizi, ritm bozukluklari, böbrek yetmezligi ve retinopati ( görme bozukluguna yol açan göz bozuklugu) sik görülür.

Hipertansiyon Tedavi Edilebilir mi?
Hipertansiyon onlenebilir ve tedavi edilebilir bir sorundur.Bu nedenle erken ve yerinde bir yaklasimla tani koyarak tedavi etmek mumkun oldugu gibi pek cok hastaligi da onlemek sozkonusudur.

Hipertansiyon vakalarin yaklasik %90 nedeni bilinmediginden “esansiyel” hipertansiyon olarak bilinir.

Hipertansiyon vakalarinin %10’unun nedeni bilindiginden “sekonder hipertansiyon” olarak adlandirilir. Böbrek kökenli olanlar en yaygin görülür.

Temel Tedavi Yöntemleri
Sigarayi birakmak
Kilo vermek (özellikle karin bölgesinden)
Diyet yapmak (taze meyve, sebze, tahil, az yagli yiyecekler tüketmek ve kirmizi eti kisitlamak)
Düzenli egzersiz yapmak (haftada 3-4 kez 30 dakika egzersiz yapmak)
Alkol alimini azaltmak
Tuz alimini (2 gr/gün) kisitlamak
Stresle basa çikmayi ögrenmek

İletişim

Not: Randevu işlemleri sonunda size Randevu Numarası verilir ve e-posta gönderilir. Muayene ücret bilgisini Çağrı Merkezimizden (0850 460 63 34) alabilirsiniz