Koroner Arter Hastaligi Nedir?

Prof.Dr.Bengi Başer

Koroner arterler, kalbin etrafini çevreleyerek kalbin beslenmesini saglayan atardamarlardir. Beslenme bozuklugu, asiri yemek yeme, yagli beslenme, hareketsiz bir yasam sürme gibi nedenlerden dolayi yedigimiz yiyeceklerin yan maddeleri damarlarda birikir. Damar duvarinin elastikiyeti yani genisleyebilme yetenegi kaybolur. Zamanla damar tikanir ya da daralir. Kalbe yeterince kan ve oksijen gitmez. Bu durumda koroner arter hastaligi dedigimiz sorun ortaya cikar.

Bu hastaliga ait bulgular her yasta görülebilir. Fakat yaslilarda, özellikle erkeklerde 60, kadinlarda 70 yasindan sonra en fazla görülür. Yas, bu hastaligin ortaya çikmasinda önemli bir faktördür. Genelde 50 yasindan sonra ortaya çikan bu hastalik erkeklerde kadinlara nazaran biraz daha fazla görülür. Kadinlarda menopoz döneminden sonra östrojen hormonunun miktari azalacagi için koroner arter hastaligi riski artmaktadir.

Sigara bir çok hastalikta oldugu gibi bu hastaligin olusmasinda da etken bir faktördür. Kalbin beslenmesini bozar. Düzensiz ve asiri yagli beslenen kisilerde kolesterol seviyesi yükselir. Tansiyon (kan basinci) artar. Seker hastasi olanlar dikkat etmelidir. Alkol kullanimi da yakalanma riskini arttirir. Ayrica stresli bir yasam sürenler, spor yapmayanlar, hareketsiz bir yasam tarzi seçenler risk altindadir.

Süphesiz genetik faktörler koroner damar sertliginin olusmasinda önemli bir etkendir. Bu hastaliga ait risk faktörleri (kolesterol yüksekligi, seker hastaligi) kalitsal olarak diger aile bireylerine geçmektedir.

 

İletişim

Not: Randevu işlemleri sonunda size Randevu Numarası verilir ve e-posta gönderilir. Muayene ücret bilgisini Çağrı Merkezimizden (0850 460 63 34) alabilirsiniz